PRZEWODNIK PO DETOXIE

PRZEWODNIK PO DETOKSIE

CZYM JEST DETOX?

Ludzki organizm jest cudownym tworem i  potrafi sam naturalnie regenerować się i oczyszczać z toksyn. Problem powstaje wtedy, gdy tempo w jakim „wkładamy” zanieczyszczenia do organizmu jest znacznie wyższe, niż tempo oczyszczania. Zanieczyszczone środowisko i woda, niezdrowa dieta, alkohol, stresujący tryb życia składają się na ogólne zaburzenie równowagi. Współczesna dieta głównie bazuje na produktach mocno przetworzonych, pełnych konserwantów, cukrów i niezdrowych tłuszczy. Taka dieta ma poważne konsekwencje dla naszego organizmu. Należą do nich: stany zapalne, zakwaszenie, obniżone samopoczucie, czy poważniejsze choroby jak cukrzyca,zaburzenia układu trawiennego, nowotwory. I tu właśnie ważną rolę odgrywa detox. Detox sokowy jest rodzajem postu, którego głównym celem jest wyeliminowanie szkodliwych produktów z diety, odciążenie układy trawiennego i pozwolenie organizmowi na bardziej intensywne oczyszczanie.

RODZAJE DETOXU

Każdy detox składa się z 6 soków. Kompozycja różnych cold pressów pozwala dostarczyć całą gamę witamin i minerałów. Obecnie proponujemy 3 rodzaje detoxu.

Początkujący

Jak sama nazwa wskazuje detox ten jest przeznaczony dla osób zaczynających swoją przygodę z oczyszczaniem organizmu. Występuje tu więcej soków owocowych oraz tonik, specjalnie dla tych nieprzyzwyczajonych jeszcze do zielonych soków.
Young Again, Not regular OJ, Dirty Talk, Made in Warsaw, Here Comes the Sun, The Goddess

Średniozaawansowany

Detox dedykowany dla entuzjastów zdrowego życia, którzy kochają zielone soki, ale nie chcą jeszcze iść na całość. Young Again, Not regular OJ, Yes Please, Here Comes the Sun, Made in Warsaw, The Goddess

Zaawansowany

Ten detox jest przeznaczony dla miłośników zdrowego żywienia, którzy przebyli już nijeden detox i dokładnie wiedzą, że moc jest w zielonych sokach. Young Again, The New Sexy, Here Comes the Sun, Yes Please, Not regular OJ, The Goddess

PRZED

Najważniejszym pytaniem przed rozpoczęciem detoxu sokowego jest zastanowienie się, co nas do niego motywuje. Zdarza się, że poszukujemy szybkiego rozwiązania na weekendowe obżarstwo lub szybki spadek wagi. Taka motywacja powoduje jedynie napięcia fizjologiczne w organizmie i jest bardzo daleka od leczenia. Czasami również zdarza się, że chcemy przejść przez taki program, aby móc pochwalić się i podbudować własne ego. Pierwszym krokiem do efektywnego oczyszczania jest pozytywne nastawienie, że robimy to dla siebie i własnego ciała, a nie dla innych.

Dobrą motywacją jest:
·   Obniżona energia i ciągłe uczucie zmęczenia spowodowane złą dietą
·   Chęć zresetowania złych nawyków i powrót na ścieżkę lepszego jedzenia
·   Stany zapalne
·   Ogólne osłabienie

Warto  również zastanowić się kiedy najlepiej zastosowac detox sokowy Staraj się wybrać okres kiedy nie jesteś narażony na dużą ilość stresu, nie potrzebujesz dużo siły do codziennej pracy, lecz masz możliwość przeznaczyć swą energię na odpoczynek i wewnętrzną naprawę. Bardzo ważne jest również przystosować organizm do zmiany diety. Na 2-5 dni przed detoxem warto  wyeliminować alkohol, papierosy, cukier, przetworzone produkty, najlepiej ograniczyć nabiał, mięso, kofeinę, zboża i wprowadzić jak najwięcej warzyw i owoców, zwłaszcza tych zielonych, oraz nasiona i orzechy. Ponadto wskazane jest wprowadzanie jednego soku cold press, najlepiej zielonego. Taka dieta pozwoli Twojemu organizmowi stopniowo przystosować się do wydalania toksyn i odciążyć układ trawienny. Im lepsza dieta wprowadzająca, tym lżejsze nieprzyjemne objawy towarzyszące procesowi detoksykacji, czyli w praktyce mniejszy ból głowy, mniejsze osłabienie i objawy podobne do grypy.

 

W TRAKCIE

Jak zachowuje się Twoje ciało.W trakcie detoksu mogą dokuczać Ci nieprzyjemne efekty. Niezdrowe produkty sprawiają, że czujemy się niedobrze dwa razy: kiedy wchodzą do naszego organizmu oraz kiedy z niego wychodzą. Słabe samopoczucie czy osłabienie potraktuj jako dobry znak – znak, że się oczyszczasz i zdrowiejesz. Podczas początkowego etapu, czyli podczas pierwszych 2-3 dni możesz czuć się osłabiony, odczuwać bóle głowy, mieć zawroty głowy czy pocić się. Te objawy są normalne. Ale bez obaw już niedługo Twój organizm podziękuję Ci za Twoją troskę i odwdzięczy się przypływem dobrej energii, poczuciem lekkości i zdrowym, promiennym wyglądem.

Każdy dzień  rozpocznij od wypicia letniej wody z cytryną. Następnie spożywaj sok co dwie/trzy godziny. Sugerowana kolejność jest zaznaczona na zakrętce butelki. Bardzo ważne jest stałe nawadnianie organizmu, dlatego pij min 2 litry wody dziennie. Możesz również
dołączyć napary ziołowe oraz shoty zdrowotne jako suplementy soków, aby wspomóc oczyszczanie i rozgrzać organizm.

BHP osobiste

Bardzo ważne jest odpowiednie dbanie o siebie podczas trwania detoxu. Organizm potrzebuje bardzo dużo odpoczynku, aby mógł się odpowiednio zregenerować. Staraj się unikać sytuacji stresowych, staraj się przebywać dużo na świeżym powietrzu, medytuj, utnij sobie drzemkę, a w nocy porządnie się wyśpij. W wielu kulturach proces oczyszczania jest bardzo ceniony,gdyż pozwala na głęboką samorefleksję i wsłuchanie się w potrzeby organizmu. Warto ten czas poświęcić na połączenie się ze swoim ciałem i umysłem.

Jak pomóc oczyszczaniu

Terapia sokowa jest to proces oczyszczania organizmu z toksyn. Istnieje parę dróg, którymi toksyny wydostają się z organizmu. W celu uzyskania lepszych efektów warto wspomóc ten proces dodając różne elementy. Poniżej lista rzeczy, które warto implementować w celu optymalnych efektów:

· Pij dużo wody! Pij codziennie około 2 litrów wody. Pamiętaj, że bardzo ważna jest również jej jakość. Nie chcesz przecież pić zanieczyszczonej wody podczas detoxu organizmu.
·  Idź na masaż.
·  Weź kąpiele parowe/ sauny
· Wykonuj lekkie ćwiczenia typu joga. Lekkie ćwiczenia aerobowe wymagają znacznie głębszego oddechu. Zaliczamy do nich również pływanie, balet, pilates, czy spokojną jazdę na rowerze. Znajdź sport, który najbardziej Ci odpowiada wsłuchując się w potrzeby Twojego organizmu.
·  Idź na spacer! Spacery to świetne ćwiczenia aerobowe, które fantastycznie pobudzają układ limfatyczny do oczyszczania.
· Weź kąpiel w solach morskich. To świetny sposób na przyspieszenie wydalania toksyn z organizmu. Po osoleniu woda staje się mocno zasadowa co sprawia, że w styczności ze skórą organizm próbuje to zrekompensować i wyciąga z przestrzeni międzykomórkowej substancje zakwaszające.

PO

Po pierwsze gratulacje! Udało Ci się! Nim jednak wpadniesz w euforię i powrócisz do jedzenia, przeczytaj uważnie zalecenia poniżej. Wychodzenie z detoxu jest równie ważne o ile nieważniejsze niż sam proces oczyszczania. Zabójstwem dla naszego układu trawiennego jest nagłe rzucenie się na pizzę, hamburgery i drożdżówki. Odpowiednie wychodzenie z diety polega na stopniowym wprowadzaniu pokarmów stałych, ale wciąż lekkostrawnych. Ogólną zasadą jest, że okres przejściowy powinien trwać mniej więcej tyle samo, co okres detoxu. W pierwszej fazie wprowadzamy owoce oraz warzywa. Mogą być one w postaci koktajli lub zup, można również zacząć dodawać ziarna oraz namoczone suszone owoce. Głównym celem tego etapu jest ponowne pobudzenie układu trawiennego. Po paru dniach można wprowadzić dodatkowe pokarmy stałe oraz tłuszcze. Podczas tej drugiej fazy zaczynamy jeść sałatki, tłuszcze w postaci nasion, orzechów, czy też olejów. Pamiętajmy jednak, aby wciąż nie „rzucić się” na jedzenie. Pobudzenie naszych kubków smakowych przy spożyciu pierwszych posiłków może sprawić, że ciężko będzie nam powstrzymać się przed obżarstwem. Faza trzecia, ostatnia to stopniowe przechodzenie do normalnej diety.

Praktyczne rady

Pamiętaj aby trzymać Cold Pressy w lodówce! Cold Pressy mają przydatność około 72 godzin (3-4 dni). Warto zaznaczyć, że ich żywotność bardzo zależy od temperatury w jakiej są przechowywane, a ta optymalna to 1-4 stopnie.