Mleka roślinne i ich zalety

Mleka roślinne i ich zalety są coraz bardziej nam znane. Początkowo popularne wśród osób z nietolerancją laktozy i u wegan, teraz coraz częściej znajdują powszechne miejsce w naszych lodówkach. Mleko pochodzenia roślinnego nie jest tylko wolne od okrucieństwa wobec zwierząt, lecz niesie z sobą dodatkowe zalety i korzyści, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. 

Pisząc ten post, chcemy bardziej się skupić na korzyściach zdrowotnych wynikających ze spożywania mleka roślinnego. Zatem zaczynając, mleka roślinne zawierają o wiele mniej tłuszczy i cukrów, niż tradycjonalne mleko zwierzęce . Dużo osób ma nietolerancję do cukru – laktozy, która jest w mleku. Tradycjonalnie, osoby z nietolerancją do laktozy mają alternatywę w mleku bez laktozy. Niestety to jest mleko które przeszło kolejny etap przetwarzania, w którym pozbywa się laktozy. Kolejny etap czyli kolejne procesowanie składników. Z racji, że mleko bez laktozy przechodzi więcej procesów to oznacza że więcej traci na swoich wartościach odżywczych. Jednak dzięki roślinną opcją możemy temu zapobiec. Mleka roślinne dają nam jeszcze inną alternatywę, ponieważ są minimalnie przetwarzane. Dzięki temu, zachowują swoje wartości i są bardzo odżywcze. Co więcej, są też świetne dla cukrzyków oraz osób które mają problemy z otyłością i chcą zrzucić zbędne kilogramy. Niższa zawartość cukrów równa się niską kalorycznością.

Dużo osób boi się problemu niskiej zawartości wapnia w mlekach roślinnych. Jest to bardzo poważny deficyt, który może powodować problemy z kośćmi i znacznie zwiększać ryzyko osteoporozy. Na szczęście, różne mleka roślinne są bogate w wapń, a mleko sojowe nawet o wiele bogatsze niż mleka pochodzenia zwierzęcego. Natomiast mleko migdałowe jest “zdrowe dla serca”, ponieważ nie zawiera cholesterolu i nasyconych kwasów tłuszczowych. Pijąc mleko migdałowe zadbasz o niepodwyższanie cholesterolu, który bardzo przyczynia się do chorób wieńcowych serca. Na półkach sklepowych często widzi się słodzone mleka migdałowe, w tym wypadku najlepiej jest korzystać z niesłodzonej wersji tego mleka. Z tej racji, taką właśnie wersję oferujemy w naszym lokalu. 

To jeszcze nie koniec roślinnych korzyści! Zdrowie zaczyna się od środka, czyli od jelit, a mleka roślinne są o wiele łatwiej strawne niż krowie. To czyni je idealną opcją dla osób , które chcą zoptymalizować swoją dietę roślinną i ominąć przeciążenia w codziennym trawieniu. Dodatkowo, hormony obecne w normalnym mleku, nie istnieją w mleku roślinnym.  Hormon IGF-1, podwyższający insulinę we krwi, jest często linkowany do chorób nowotworowych. Nie lepiej jest uwolnić się od owych problemów i konsumować bardziej wartościowe, roślinne opcje? A przy okazji współżyć w zgodzie ze zwierzątkami? Szczególnie jak nie lubisz się limitować, w mlekach roślinnych jest z czego wybierać. Łatwo można poszerzyć swoje horyzonty, a osoby które mają alergię do orzechów znajdą opcję w mleku ryżowym, owsianym lub kokosowym.

Przypominamy, że świeże mleka roślinne (migdałowe oraz owsiane) naszego wyrobu są dostępne do kupna stacjonarnie w lokalu przy ul.Zgoda 3 w Warszawie. Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu telefonicznego z lokalem, aby upewnić się czy są na stanie.