Mind – Body Positive

Ponad połowa dziewczynek 6-8 lat uważa, że waży za dużo – jak zacząć walkę z tym już dziś 

Podczas ostatniej niedzieli scrollując po Instagramie natknęłam się na post, jednego z moich ulubionych blogów który kilka lat temu, czytałam nałogowo i był dla mnie świetnym źródłem informacji – Mind Body Green. Na studiach mogłam spędzać na nim godziny czytając o zasadach zdrowego żywienia, czy o tym dlaczego zdrowie psychiczne i życiowy balans są tak ważne. Treść postu zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Byłam wstrząśnięta, od razu zrobiłam „screenshot.” Przez kolejne dni pokazywałam go paru bliskim osobom, co przeradzało się w burzliwe dyskusje o tym jak w dzisiejszych czasach młodzi ludzie postrzegają siebie. W końcu postanowiłam napisać o tym post i wyrazić swoją opinię na ten temat. O to oryginalna treść wpisu oraz  przetłumaczona wersja polska:

 „My goal is to raise a body-neutral daughter: a girl who prioritizes function over form, and appreciaton for the labor our bodies provide rather than shame for how they look.”

Today on the site, we’re exploring this #bodypositive parenting angle with help from a child psychologist, and learning how to raise children who are truly at peace with their appearances. 50% of girls, aged 6-8 believe that their ideal weight should be less than it  currently is.” As appeared on Instagram @mindbodygreen

„Moim celem jest wychowanie córeczki, która postrzega ciało w neutralny sposób: dziewczynkę, która wyżej stawia funkcje jakie wykonuje jej ciało niż to jak wygląda, docenia ciężką jego pracę, a nie krytykuje jego wyglądu. Dziś na stronie wraz z psychologiem dziecięcym rozmawiamy o ruchu pozytywnego postrzegania ciała pod kątem wychowywania dzieci, oraz o uczeniu dzieci jak pokochać swój wygląd. 50% dziewczynek w wieku 6-8 lat wierzy, że ich idealna waga powinna być niższa niż obecna.” Post na Instagramie @mindbodygreen

Jako nastolatka, sama zmagałam się z tym jak postrzegam swoje ciało oraz wielokrotnie przechodziłam na diety cud, miałam etapy męczenia się na siłowni wszystko w pogoni za pięknym ciałem. Wiem, co młody człowiek może czuć kiedy patrzy w lustro i jest niezadowolony z tego co widzi. Teraz takie poczucie jest mi obce. Odkąd przeszłam zmianę w myśleniu, pogłębiłam samoświadomość wszystko się zmieniło. Wiem, że taka zmiana jest możliwa. Stąd powstał The Cold Pressed Juices i ten blog. Mam nadzieje, że ktoś znajdzie w tym wpisie zainteresowanie i zainspiruję go do zmiany. 

Pierwsza bardzo ważna kwestia, o której tak wielu z nas nie zdaje sobie sprawy. Jedzenie to w znacznym stopniu czynność zaspokajająca potrzeby psychiczne. Może to być walka ze stresem, zaspokajanie poczucia bezpieczeństwa, pragnienia miłości, aprobaty, może być formą wyrażania szacunku, sympatii czy miłości. Większość spożywanych posiłków, konsumujemy zaspokajając podświadome potrzeby. Zwłaszcza w wieku młodzieńczym robimy to bezwiednie. Przykład? Dziecko objada się aby poczuć się bezpiecznie, gdy rodzicie wychodzą do pracy. Słodycze to popularny stymulator wydzielania serotoniny, czyli tak zwane szybkie pocieszenie czy nagroda. 

Uważam, że edukacja w zakresie żywienia pomaga nam eliminować właśnie jedzenie aby zaspokoić podświadome potrzeby i pomaga konsumować jedzenie, aby odżywiać swoje ciało i dawać mu to co najlepsze. Midfullness czyli trening uważności to świetny start w kierunku bardziej świadomego jedzenia. Kiedy jesz, zwolnij. Delektuj się każdym kęsem, przypatrz się dokładnie swojemu jedzeniu, nie oglądaj przed laptopem czy komputerem, nie jedz w pospiechu. Masz ochotę na ciastko? Zamiast czuć wyrzuty sumienia, zastanów się co się mogło się wydarzyć, że masz na nie ochotę. Czy był to gorszy dzień w pracy, kłótnia z bliską osobą czy ogólne przemęczenie?  Jeśli masz ochotę na ciastko to zjedz go, ale tez uważnie, dokładnie badając co Cię do tego skłoniło. Na chwile odłóż w niepamięć kalorie i obsesje. To tylko sprawi, że będziesz czuł/a się winy/a. Nasze ciało naturalnie pragnie warzyw, owoców, nasion, zbóż czyli tylko naturalnych produktów. Jeśli czujesz nagłą chęć na zjedzenie czegoś niezdrowego to jest to znak, że potrzebujesz zaspokoić jakieś psychologiczne potrzeby. Każdy ciało ma swoją optymalną wagę, w której najlepiej funkcjonuje. Kiedy jesz, zdrową zbilansowaną dietę w końcu dotrzesz do tej wagi. To właśnie emocjonalne jedzenie sprawia, że tyjemy lub przesadnie chudniemy. Zamiast katować się dietami, zastanów się jakie masz potrzeby psychologiczne i raczej skup się na rozwiązywaniu tych konfliktów. Jedzenie to jedynie skutek tego, a zmuszanie się do diet, obsesyjne myślenie o jedzeniu mogą prędzej doprowadzić do zaburzeń jedzenia niż poczucia zadowolenia. Jest to długi i obszerny temat, więc na tę chwilę na tym skończę. 

Kolejny aspekt, który pragnę poruszyć to obsesja w postrzeganiu ciała zewnętrznego a nie wewnętrznego. Na przestrzeni wieków w wielu tradycjach, chyba po raz pierwszy spotykamy się z fenomenem, kiedy wartość ładnego ciała i sixpacka przeważa nad zdrowym wewnętrznym ciałem. W medycynie chińskiej, tradycji ajuwerdyjskiej, czy nawet starożytnej Grecji bardzo dbano o dobrostan naszych narządów i stabilność emocjonalną. W świecie, którym małe dziewczynki częściej się spotykają z tematem powiększania ust i piersi, niż moralności i budowania wartościowego życia, faktycznie nie łatwo wychować dziecko bez zaburzeń. Dlatego tym bardziej każdy z nas powinien zacząć od zmiany w swoim świecie, aby zacząć świecić przykładem dla najmłodszych. Wewnętrzna harmonia, spełnianie wyższych celów – to da Ci poczucie satysfakcji i szczęścia. To w sile wewnętrznej znajdziesz zadowolenie. To właśnie harmonijne ciało, czysty umysł są dla mnie sexy, nie plastikowe ciało. 

50% dziewczynek w wieku 6-8 lat uważa, że ich idealna waga powinna być niższa niż obecna!! Aż 50% dziewczynek w wieku 6-8 lat!! To nawet nie nastolatki, a im starsze dzieci tym te statystyki są gorsze! Jako dorośli jesteśmy przykładem dla najmłodszych. Czy jesteś rodzicem, rodzeństwem, nauczycielem czy po prostu mamy kontakt z młodym człowiekiem zastanówmy się jaki mu dajemy przykład. Jeśli wiecznie jesteś na diecie jak oczekujesz aby maluch, który tak bacznie Cię obserwował pomyślał inaczej. Nie licz kalorii, jedz zdrowo! Zmień swój stosunek do jedzenia. Tworząc The Cold Pressed Juices chciałam, aby ludzie mieli łatwiejszy dostęp do pełnowartościowych produktów. Ruszajcie się, odżywiajcie się zdrowo, kochajcie swoje ciało i pamiętajcie, że zmiana zaczyna się od Ciebie.