Sun Protector

 

 

Marchew, która jest głównym składnikiem naszego nowego soku Sun Protector, jest bogata w B – karoteny, czyli pigmenty, które dostarczają ponad 50% procent zapotrzebowania naszego ciała na witaminę A. Właściwości witaminy A jako dominującego anty-oksydanta są powszechnie znane, ale wiele więcej kryje się za prekursorem witaminy A, którym jest Beta- Karoten. Oprócz właściwości antyoksydacyjnych, między innymi słynie z działań anty-rakowych, jak i z korzystnego wpływu na proces starzenia się naszych komórek.

Beta karoteny tworzą grupę czerwonych, pomarańczowych i żółtych pigmentów, karotenoidów. Owa pigmentacja oznacza, że Witamina A, nie tylko świetna dla naszych oczu i wzroku jest także dobra dla naszej cery. W lato, kiedy nasza skóra bardziej obcuje ze słońcem, dodatkowa ochrona i wspomaganie regeneracyjne jakie wytwarza witamina A jest absolutnie kluczowa. Wiele z nas często zapomina o nakładaniu kremu z filtrem UV chociażby kiedy chodzimy po słonecznym mieście. Jednak spożywając produkty, które zawierają duże ilości beta karotenu możemy naprawdę łatwo pomoc sobie jak i naszej skórze.

Osoby, które łatwo spalają się na słońcu lub mają alergie – dzięki zawartym w marchwi beta karotenie, mogą obniżyć ryzyko spalenia i wzmocnić odporność skóry na promienie słoneczne. Ten lekki efekt przebarwienia skóry, jaki daje beta karoten pozwala nam przebywać nawet do 3 razy dłużej na słońcu. Co więcej, odcień opalenizny jest o wiele bardziej naturalny i zdrowy. Koloryt brązowo-pomarańczowej skóry wygląda o wiele bardziej korzystnie niż głęboki mahoń przypominający opaleniznę z solarium. Więc, Ci którzy lubią się opalać na pewno skorzystają z tej właściwości Sun Protector’u. Mimo że cechy tego pigmentu będą tylko wspomagać nasze bezpieczne opalanie, warto zachować zdrowy rozsądek przy ekspozycji na słońcu.

Oprócz marchwi, wiele innych pomarańczowo- żołtych oraz zielonych owoców i warzyw jest źródłem beta karotenu. Zaliczają się do nich batat, papryka, szpinak czy brzoskwinie. Marchew jest jednym z bogatszych warzyw i zawiera ponad 8332μg beta karotenu w 100g. Porównując, słodka czerwona papryka w takiej samej ilości zawiera tylko 1624μg pigmentu. Czasowe oswajanie organizmu do beta karotenu jest osiągalne poprzez spożywania np. pół kila marchwi dziennie przez parę tygodniu w formie surowego warzywa lub wyciśniętej, jako sok. Konsumowanie takiej ilości dość ‘ciężkiego’ warzywa jakim jest marchew nie jest łatwym zadaniem, dlatego też Sun Protector daje nam naprawdę świetną alternatywę. Przez Polskę przepływa fala upałów, dlatego przystąp do wyzwania razem z nami i zacznij pić Sun Protector już dziś. Twoja skóra Ci za to podziekuje.